İzmir Kemalpaşa'da Antik Şehir Bulundu!

İZMİR'DE ANTİK ŞEHİR BULUNDU

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde yapılan kazılarda milattan sonra 4. yüzyıla ait olduğu düşünülen ’Anadolu Pars’ı mozaiklerinin de bulunduğu antik bir şehir bulundu.

Kemalpaşa Organize Sanayi bölgesinde yapılan kurtarma kazısı sonrasında "Batı'nın Zeugması" denebilecek mozaikler ortaya çıktı. Bir firmanın sondaj kazıları sırasında fark ettiklerini, alanın daha önce de definecilerin kazı yaptığını vurgulayan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, "Yapılacak bilimsel çalışmalar sonucu belki bu kentin de hangi kayıp kent olduğu ortaya çıkacak." dedi.
Kemalpaşa ilçesinde bir perakendeşirketinin depo olarak kullanacağı alanda yasa gereği sondaj kazısıyapılmasıyla adeta bir tarih hazinesi çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da "Bayram müjdesi olacağını" iletmesinin ardından Kemalpaşa'daki bir antik kent herkese heyecan yaşattı. 

Milattan sonra 4'ncü yüzyıla ait antik bir Roma kenti olduğu düşünülen alanda yapılan kurtarma kazılarında, Anadolu Parsı, Anadolu Aslanı gibi nesli tükenen hayvanlara ait mozaikler ortaya çıktı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, eylül ayının ilk günlerinde bir perakende firmasının depo olarak kullanacağı alanın 3'ncü derece arkeolojik sit alanı olmasınedeniyle yasal prosedür gereği yapılan sondaj kazıları sonrasında yoğun arkeolojik izlere rastlandığını kaydetti. Süslü, bunun üzerine Müze Müdürlüğü'nün kurtarma kazısı başlattığını, bilimsel kriterlere uygun bir çalışmanın sonucunda Milattan Sonra 4'ncü yüzyıla ait Roma döneme denk gelen kültür katmanına rastlandığını kaydetti. Burada 550 metrekarelik alan içinde bir villa kompleksinin bulunduğunu, bunun da o dönemin modern yapılarına işaret ettiğini belirten Süslü, villanın 103-105 santimetre yüksekliğinde duvar boyutları olduğunu, 11 odanın 6'sında da mozaiğe rastlandığını söyledi. Özellikle 57 metrekarelik mozaikte şu an bölgede görülemeyecek pars, kaplan gibi hayvan varlıklarının ve çok çeşitli bitkilerin resmedildiğine de dikkat çeken Süslü, renklendirmenin de doğal malzemelerle yapıldığını tespit ettiklerini aktardı. Kemalpaşa'da böyle bir alanın çıkmasından memnuniyet duyduklarını vurgulayan Süslü, "Burada 'Batı'nın Zeugması' denebilecek bir yapılaşma var. Alan sadece villadan oluşmuyor. Sondaj kazılarıyla arazi genelinde yapılara rastlamakla beraber zaman içinde zengin verilere de rastlayacağımız aşikar." dedi. 

Şu anda bölgede her yıl 22 kazının gerçekleştirildiğini dile getiren Süslü, vatandaşlara da tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili çağrıda bulundu. Burada en üzücü durumun kaçak kazılar olduğunu dile getiren Süslü, yıllardır yurtdışına kaçırılmış eserlerin iadesiyle uğraştıklarını ve son yıllarda başarı elde ettiklerini kaydetti. Süslü, kaçak kazı yapanları uyararak, ''Kaçak kazı yapan bu beyefendiler, hanımefendiler şunu bilmeliler ki, ihbar sonucu biz bu eserlerle ilgili fazlasıyla ödeme yapıyoruz. Vatandaşlık görevlerini yapıp kaçak ve bilimden uzak kazılara engel olsunlar'' diye konuştu. Antik kentte bulunan kanalizasyon sistemini görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi.

http://www.izmirkulturturizm.gov.tr/belge/1-100669/izmir-kemalpasada-antik-sehir-bulundu.html

 


22.10.2012 00:00:00